Návod k pěstování žampionu bílého nebo hnědého


Pěstování se může provádět v krabici. Po otevření krabice ohneme okraje folie. Pak nasypeme rovnoměrně na povrch substrát s podhoubím rašelinu, která je zabalená v samostatném sáčku. Nanesená vrstva rašeliny by měla být asi 3 cm vysoká (zbytek rašeliny můžete použít v průběhu dalšího plození)

 

Nyní je třeba velmi dobře zvlhčit naloženou vrstvu rašeliny, konvičkou nebo rozprašovačem. Od této chvíle by povrch rašeliny měl vždy vlhký, ale ne moc mokrý.Voda se nemůže zdržovat na dně vaku. Doporučuje se, časté  zalévání malým množstvím vody.



Rašelinu nesmíme příliš silně uplácat, musí být kyprá, aby byl volný přístup vzduchu

 

Pro udržení vlhkosti, je potřeba volně přikrýt substrát folii, a postavit do místnosti s teplotou mezi 20 ° C - 25 º C. Asi 8. až 14. den se na povrchu objeví bílý povlak (to je podhoubí) V této chvíli, musíte odhrnout folii a substrát vložit do chladnějšího místa, kde by měla být teplota okolo 14 º C - 18 º C. Pokud podhoubí bude v příliš teplé místnosti může se stát že bude slabší úroda a vzniknou plísňová onemocnění hub.

 

Pozor : Vlhkost rašeliny by měla být kontrolována každý den, v případě potřeby lehce zvlhčovat. Pokud je rašelina příliš vlhká tak slábne a houby se mohou udusit.V případě, že je příliš suchá malé houby zahynou v horní vrstvě rašeliny.

 

První houby se objeví asi po 20 dnech. Měly by se opatrně vykroutit, aby se nepoškodily jiné menší houby. Po sklizni důkladně očistěte povrch substrátu ze zbytku hub, jinak budou okamžitě přitahovat mouchy živíci se podhoubím. 

 

 

Ze zakoupeného substrátu může být dosaženo přibližně 3-6 vln sběrů.  Mezi každým sběrem je přestávka  cca 7 až 14 dnů. Přesto se ujistěte , že udržujete správnou vlhkost povrchu rašeliny. Sběry mohou dosáhnout asi 30-40% váhy substrátu.




Pěstování a sadba hub a podhoubí hlívy ústříčné, žampiónů a dalších druhů v bytě, doma a v zahradě