Hlíva ústřičná substrát
Substrát můžeme přpravit dvěma způsoby:
Metoda I
Speciální substrát v plastovém sáčku, rozdělíme na dvě poloviny a dáme do pytle s mikrofiltrem, každý z pytlů zalijeme 3 litry vařící vody.
Poznámka : Používejte silné gumové rukavice, protože při styku s vařící vodou může dojít k opaření.
Následně pytel zavážeme přiloženou sponou a necháme vychladnout .
Poznámka: substrát ve foliovém balení pod vlivem vody zvětšuje svůj objem , proto je nutné řádně utáhnout v horní část pytle. Což je velmi důležité .
Metoda II ( doporučeno )
Do pytle s mikrofiltrem vsypeme polovinu speciálního substrátu a zalijeme 3 litry vody. Voda může být vlažná. Folii se substrátem uzavřeme přiloženou svorkou a vložíme do nádoby s vodou. Vše to pasterizujeme 1-2 hod při teplotě 60 ° C. Následně vytáhneme z vody a necháme vychladnout
Poznámka : teplota vody během pasterizace nesmí překročit 70 ° C.
Očkování podhoubí:
Po vychlazení sundejte plastovou sponu a otevřete pytel . Potom za použití dřevěného kolíku, dlouhé lžíce, nebo klacku, uprostřed substrátu uděláme několik otvorů o průměru 3 - 4 cm až téměř na dno pytle.
Saček z podhoubím rozdělime na dve poloviny, Do otvorů nasypeme ½ polovinu podhoubí.
Poznámka: podhoubí které máme v kompletu se použije na výrobu dvou substrátů . Proto ho musíme rozdělit na dvě stejné části .
Důležité : při přípravě substrátu by měly být zachovány sterilní podmínky, tj. : čisté pracovní prostředí bez prachu a nečistot. Používat čisté nářadí . Důkladně si umýt ruce.
Po naočkování podhoubím vše těsně uzavřeme plastovou svorkou. Pytel s naočkovaným substrátem uložíme na teplé a čisté místo s teplotou od 20 ° C do 25° C. V této fázi růstu nezáleží na světle. Proto může být pytel umístěn v temné místnosti. Důležitá je ale teplota . Při nižší teplotě se doba prorůstání prodlouží. Teplota pytle se substrátem nesmí překročit 30° C, protože pak podhoubí umírá. Dobře připravený substrát při optimální teplotě prorůstá plodnicemi 2-4 týdny.
Po uplynutí této doby bychom měli zpozorovat uvnitř balení bílé podhoubí . Foliové balení nařízneme ze 4stran. Řez by měl mít tvar kříže o rozměrech 2 na 2 centimetry .
Aby měla sadba dostačující počet plodnic tak musíme provést šok. Můžeme to udělat dvěma způsoby . Radikálně snížit pokojovou teplotu nejméně o 10 °C , nebo dát substrát ( jaro, podzim, zima ) na několik dní ven. Promrznutí substrátu nemá nepříznivý vliv na úrodu .
Po ochlazení pytle umístíme v místnosti s teplotou asi 15 ° C. Po několika dnech by se v otvorech měly objevit zárodky plodnic. Od tohoto okamžiku je nezbytné denní světlo alespoň 8-10 hodin denně a větrání, aby byl dostupný čerstvý vzduch. Musíme také dbát o vysokou vlhkost. Proto doporučujeme zalévat podlahu vodou nebo kropit substrát .
Houby vyrůstají z dříve provedených řezů. Sbíráme je tehdy, když okraje klobouku se začínají narovnávat .
Hlíva plodí ve sklizňových vlnách s několikatýdenními intervaly. Množství sběru je s každou vlnou menší. Hotový substrát je obvykle dostačující pro 3-5 skliznových vln (3-4 měsíců pěstování ) .
Příklady nesprávného pěstování :
V pytli se objevila zelená plíseň - nedostatečná hygiena při očkování substrátu, nedostatečné množství vody, nesprávná teplota uvnitř substrátu ,
Naočkovaný substrát neprorůstá podhoubím - nedostatečné množství vody použité pro zvlhčení substrátu
Prorostlý substrát nemá plodnice - nebyla provedena metoda šoku, slabá vlhkost , špatná teplota, nedostatek čerstvého vzduchu.