Zde uvádíme odpovědi na nejčastěji kladené otázky týkající se amatérského pěstování hub a výrobků naší společnosti. Informace, které zde uvádíme jsou výborným doplňkem k Návodu - a rozšíří  Vaše znalosti na téma pěstování hub.
Proč se na žampionech objevují hnědé skvrny?
Hlavní příčinou je nesprávné zaléváni. Zapamatujte si si, že houby potřebují vlhkost, ale měly by zůstat suché. Když zalejeme pěstováne houby, musíme jim poskytnout odpovídající odpařování vody z povrchu plodnice - houby nemohou být delší dobu mokré. 
Zaléváme je opatrně např. konvičkou a poskytujeme dostatečné odpařování např. větráme, aby houby nebyly mokré. Pamatujte si, že malé žampiony jsou velmi citlivé na zalévání.
V blízkosti podhoubí žampionů a hlívy ústřičné se objevily malé mouchy. Je to normální?  Co dělat v takovém případě?
Podhoubí a houby (obzvlášt hnijící ) přitahují z  velké vzdálenosti, malé mušky, které se nimi živí . Je to jeden ze základních problémů při pěstování hub. Velký nálet mušek způsobuje ztráty při pěstování a je příčinou plísňových infekcí a nemocí. Je proto velmi důležité, a to zejména v létě, při vyšších dodržovat hygienu a prevenci při pěstování hub. To je důležité obzvlášt při hromadném pěstování. Při domácím pěstování, můžeme preventivně v blízkosti pěstování použití, např. lepy na hmyz. Když je mušek hodně,  je třeba použít prostředek na hmyz např. ve spreji. Pamatujte však, že houby absorbují všechny druhy nečistot, proto nepoužívejte  tento prostředek, když už vyrostly houby.
Žampiony a hlívu ústřičnou vytahujeme kroucenim nebo nožem ?
Všechny houby lesní či pěstované jemně vykroutíme s místa, kde rostou.  Když plodnici ořízneme, zbytky hub lákají hmyz, který se živí na pozůstatcích podhoubí. Takové zbytky mohou způsobit bakteriální infekce. Když vyřízneme trs Hlívy ústřičné, je nutné vyčistit otvory ze kterých vyrostly. Musí to  být provedeno opatrně, nezasahujte příliš do středu bloku, ale tak aby do otvoru šel vzduch ( měla by být viditelná sláma).
Potřebují houby světlo?
To záleží od druhu houby. Žampiony světlo nepotřebují, ve tmě rostou bílé, ale pokud sou na světle obvykle mají světlou-kremovou barvu. Většina ostatních pěstovaných hub, potřebuje po určitou dobu růstu světlo průměrně 8 až 10 hodin denně. Například, Hlíva ústřičná potřebuje v době, kdy se vytváří plodnice (když začínají vyrůstat z otvorů ve fólii houby) světlo po dobu 8-10 hodin denně o intenzitě minimálně 300 lux tj. tolik abyste si mohli přečíst noviny. 
Za jak dlouho vyrostou houby na kolíču ?
Houby nerostou na kolíču tak jak rostliny ze semen.
Když máme podhoubí na kolíčku, znamená to , že dřevěný kolík byl "infikován" podhoubím, které na něm žije.
Aby nám vyrostly houby musíme takovýma kolíčkama naočkovat pařez nebo kus dřeva. Přesné pokyny pro štěpování kolíčků jsou umístěné na našich webových stránkách v MENU záložka NÁVOD
Doba kdy budeme mít vypěstováne první huby, závisí na druhu podhoubí, druhu dřeva (tj. či je to tvrdé nebo měkké dřevo) a teplotě.
Když očkujeme měkké dřevo podhoubí ho obvykle prorůstá rychleji, kolonizují a již po několika měsících můžeme očekávat první houby Na tvrdém dřevě podhoubí kolonizuje pomaleji a čekací doba je delší. Doba "plození" je také delší  až 6-8 let (dokud podhoubí nerozloží dřevo).
Můžeme pěstovat houby v bytě?
V bytě nebo v domě, kde bydlí lidé můžeme pěstovat třeba žampiony. I když je substrát vyroben především z hnojiv, je  "vytvořený" tak že navytváří žádný nepříjemný zápach. Ideálně se pro tento účel hodí krabice PLANTO. Nedoporučuji, pěstovat v bytě Hlívu ústřičnou. Během pěstování hlíva ústřičná výrazně sype z plodnic spory. V málo vlhké místnosti to může vypadat, jako by  houby byly podsypané moukou. Takove množství spory kdyby vdechovali nájemníci bytu může vyvolat alergickou reakci a v extrémních případech způsobit např. horečku a dušnost. Můžeme ji ale úspěšně pěstovát např. ve sklepě, garáži nebo na jaře a na podzim přímo venku na stinném místě.
Jaké roční období je vhodné pro pěstování hub ?
Záleží na tom, zda pěstování  bude probíhat v uzavřeném prostoru nebo venku. Všechny „pěstované houby” můžeme pěstovat po celý rok v uzavřeném prostoru. Musíme vytvořit správné podmínky pro růst a plození, což by v amatérských podmínkách neměl být velký problém. Pěstování venku záleží od druhu houby ve většině případů se provádí od jara do podzimu. Při "venkovním” pěstování huby budou růst pokud budou mít podobné podmínky, jaké mají přirozeném prostředí. 
V návodě který je na vašich webových stránkách je napsané, že musíme díry s kolíčkama podhoubí při očkování zalepit voskem.  Je to nějaký speciální vosk? Mohl by to být včelí vosk?
Může být to byt včelí vosk, ale stejně dobře můžete použít obyčejný vosk nebo parafín. Účelem vosku je chránit podhoubí v počáteční fázi vrůstání do dřeva. Chrání hlavně před vysoušením a zanečištěním. 
Pokud  umistim očkovane bloky na zahradě nebude podhoubí infikovat moje stromy, které tam rostou ?
Taková situace může nastat v případě očkování Václavky obecné. 
Jestliže kůl nebo pařez naočkovaný podhoubím Václavky obecné bude mít přímý kontakt se zemí, podhoubí může vniknout do půdy a vytvoří charakteristickou pro václavku obecnou tzv provázkové podhoubí v okruhu asi 2-3 m od pařezu .
Takové podhoubí může infikovat ostatní stromy. Netýká se to ostatního podhoubí, které narozdíl od václavky nepatří mezi parazity, ale jsou saprofytické (hniložijné) - to znamená, že se živí jen  "mrtvym" dřevem. Pokud vidíme v přírodě, např. Hlívu ústřičnou na "živém" stromu, když se podíváme blíže, zjistíme, že houby rostou pouze v části, kde strom přirozeně odumřel.
Je možné,  pěstovat na jednom kmeni nebo pařezu dva druhy hub?
Když na kmen nebo pařez naočkujeme dva druhy hub, mezi podhoubím vznikne konkurence a začnou se navzájem oslabovat. V důsledku toho jedno podhoubí bude vice dominantní a to druhé zanikne.
Potřebujeme silné a aktivní podhoubí, proto se musíme se řídit zásadou, že na jeden kmen či pařez očkujeme jeden typ podhoubí.
Když už koupim podhoubí na kolíčkách,  musím ho okamžitě naočkovat na pařez ? Nebo můžu počkat a mít nějakou dobu doma ?
Koupné podhoubí na kolíčkách může být skladováno po dobu několika měsíců, ale pod podmínkou, že balení nebylo otevřeno a místo skladovani má dostatečně nízkou teplotu asi   3-7 ° C, a proto nejlepší místo je lednička.
Může se podhoubí na kolíčku naočkovat na pařez listnatého stromu nebo ozdobného ?
Ano. Rovněž, takový druh stromu může být použit při očkování.
Mohu naočkovat kmen stromu který byl skácený v loňském roce ?
Ano. Před očkováním pařezu by měl být postříkávan vodou po dobu několika dní, nebo vložen do sudu s dešťovu vodou aby byla zajištěna správna vlhkosti dřeva. 
Jaké roční období je nejlepší pro očkování  dřevěných kmenů podhoubim?
Během očkování kmene podhoubím nezáleží na tom jaké je obdobi. Pamatujte si, že prorůstání dřevěného špalku v prvních měsících se nejlépe provádí při teplotě asi  18-25 °C. A proto pokud venkovní teplota klesne pod tuto hodnotu, musíme naočkované kmeny stromů uchovávat v uzavřených prostorech. 
Můžeme očkovat kmen o průměru cca 80 - 90 cm podhoubím na kolíčkách ?
Ano. Nicméně, berte na vědomí, že na tak hrubem parezu může podhoubí prorůstat i několik let. Mnohem lepším řešením je použít pařezy o průměru 8-25 cm a délce 1 až 1,5m, protože podhoubí prorůstá mnohem rychleji a výsledkem bude rychlejší sklizně hub.
Jaké množství dřevěných špalků naočkují z jednoho balení podhoubí na kolíčkách ?
Jedno balení podhoubí na kolíčkách obsahuje 20 ks kolíčků, které stačí k naočkování 1-2 pařezů o průměru cca 8-25cm a délce 1-1,5 metru. 
Zaléváme ještě bloky s hlívou ústřičnou ?
Ne. Jsou  připraveny tak, že do žádného otvoru se nesmí aplikovat voda. Jediná věc, o kterou se musíte starat je přiměřená vlhkost v místnosti , kterou v domácích podmínkách nejlépe zajistíme tak , že zalijeme vodou podhalu na které je umistěný blok s hlívou ústřičnou.
Jak sbíráme zralé houby hlívy ústřičné ?
Zralé plodnice hlívy sbíráme v trsech, to znamená, že nesbíráme samostatně houby, stačí jen odtrhnout celý trs z bloku. Prázdný otvor jemně vyčistíme od zbytků „kořene” po vytrhnutých houbach, aby se hlíva mohla dál správně  vyvíjet.
Mohu pěstovat Hlívu ústřičnou v neosvětlené místnosti ?
Ne. Když  pěstujeme v uzavřených prostorech musime zajistit přístup k dennímu světlu nebo umělému osvětlení (barva by mněla být podobná dennímu světlu ) po dobu asi 8-12 hodin denně. 
Bloky které nabízíte plodí hlívu pouze jednou ?
Ne. Pokud budete pěstovat podle návodu přiloženého ke každému balíku, sklizně by měla být v několika vlnách s přestávkou 2 až 4 týdny. Po každé sklizni by se měla i nadále udržovat vysoká vlhkost v pros toru, protože na vysušeném balíku nebudou další plody nebo  budou slabé. Pamatujte také na čištění otvorů od  pozůstatků z předchozí sklizně. Nejefektivnější jsou první 3 vrhy (2-3 měsíce pěstování). 
Koupil jsem u Vás  bloky hlívy ústřičné, a po několika dnech v otvorech se objevily trsy malých hub. Měl bych rozstřihnout folii, aby houby mohly volně růst ?
Ne. Prodáváme takové bloky, ktere jsou připravené tak, že velikost otvorů a jejich množství je dostatečné pro správný růst plodnic. Řez fólie může způsobit  vysušení substrátu uvnitř bloku a to způsobí, če budou nižší plody a  v extrémních případech nebudou žádné.



Pěstování a sadba hub a podhoubí hlívy ústříčné, žampiónů a dalších druhů v bytě, doma a v zahradě